Coraz więcej kobiet ma świadomość, że okres ciąży jest wyjątkowy.

Nie tylko ze względu na rozwijającą się dzidzię, czy fakt, że już niedługo cały świat się zmieni. I wiem jak bardzo się zmieni, bo piszę to w 13 (!) urodziny mojego najstarszego syna.

Ten okres jest wyjątkowy, ponieważ zmienia się Twoje ciało. To nie tylko rosnący brzuch, ale modyfikacja całej postawy ciała. Wraz z rosnącym brzuszkiem zmienia się ustawienie miednicy i pogłębia lordoza lędźwiowa, czyli wygięcie kręgosłupa w stronę brzucha. Co za tym idzie, Twoje uda ulegają rotacji do wewnątrz. Jest to wynik zmiany położenia miednicy. Kolana są bardziej obciążone, a stopy muszą przejąć większy ciężar.

Pod koniec ciąży dołączają do tego hormony, które mają przygotować Cię do porodu. Ich zadaniem jest rozluźnienie stawów miednicy oraz uelastycznienie mięśni, ścięgien i więzadeł dna miednicy, co pomoże w porodzie. Te hormony działają jednak na wszystkie Twoje stawy. Pewnie słyszałaś, że po porodzie stopy są większe.

One nie rosną. Jeśli nie ćwiczysz po porodzie, ich stawy są rozluźnione a łuki obniżają się. Wraz z postępem ciąży Twoje ciało jest coraz bardziej obciążane. Jest to fizjologiczne, ale nie powinno być wymówką, ponieważ w tym okresie powinnaś szczególnie o siebie zadbać. I nie mam tu na myśli spa 😉 Chodzi mi o postawę Twojego ciała, o sprawność mięśni dna miednicy.

Z bólami, które pojawiają się pod koniec ciąży możemy pracować.

Możemy udać się do fizjoterapeuty, który ma kwalifikacje do wykonywania masażu w ciąży (nie każdy się w tym specjalizuje!), możemy też stosować taping – plastry są bardzo pomocne przy dużym brzuszku i bólach kręgosłupa. Taping pomoże też w zapobieganiu powiększania rozejścia kresy, co jest bardzo ważne w przyszłej rehabilitacji po porodzie.

Fizjoterapeuta kobiet, nauczy Cię prawidłowego wykonywania ćwiczeń dna miednicy. Możesz też zapisać się na treningi dna miednicy dla kobiet w ciąży. Taki trening ma na celu przygotowanie do porodu, naukę relaksacji i ćwiczeń po porodzie. To tu możesz otrzymać masaż, który wykonujemy na boku lub na specjalnym krześle. Wiele Pań dostaje instrukcje samodzielnego oklejania brzucha, co bardzo sobie chwalą.

I najważniejsze – tu uczysz się jak utrzymywać prawidłową postawę w czasie wykonywania różnych czynności dnia codziennego 😀 A postawa to podstawa!