To post na życzenie 😉 Pytałyście co zrobić z podwójnym brzuszkiem po cc. W opisie podawałyście, że drugi brzuszek to oponka pomiędzy pępkiem a blizną po cc. W sumie to układ mięśni pomiędzy dwoma bliznami- bo przecież pępek też jest blizną 😀 O potrzebie mobilizacji blizny pisałam już wcześniej, ale zaznaczę jeszcze raz: z każdą blizną należy pracować, i to najlepiej zacząć jak najwcześniej. Nie chodzi o delikatne mizianie skóry, żeby wygładzić bliznę, chodzi to o tkanki poniżej skóry, które zrastają się ze sobą i zamiast suwać po sobie tworzą zlepek, kłębek kolagenu- a powinny być bardzo poukładaną strukturą. Bliźnie należy się dużo pracy i miłości. Tak, musisz ją pokochać, nie walczyć z nią. Bo jeśli z czymś walczysz, to to coś zawsze się broni. A jak to kochasz, to się układa 😀 Tak w teorii… Z blizną pracujemy manualnie- tego nauczy cię Twój fizjo, możemy też stosować taping i igłowanie. Praca z blizną jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale i funkcjonalnych. Tu skupmy się na estetyce- jeśli pod skórą masz warstwę tłuszczyku 😉 a w jednym miejscu przyszyjesz skórę do mięśni, to ten tłuszczyk będzie układał się w dodatkowy fałd. Tak jakbyś przyszyła warstwy grubej kurtki.

Druga sprawa do same mięśnie. Tu koniecznie należy sprawdzić czy doszło do rozejścia kresy białej i jak ona wygląda w danej chwili. Sprawdzamy też, czy mięsień poprzeczny prawidłowo pracuje, czy potrafisz utrzymać prawidłową postawę za pomocą mięśni brzucha. Jeśli ni to zaczynamy ćwiczenia- po pierwsz poprzeczny brzucha!!! Czy ten mięsień, którego nie widać na zewnątrz, który przyciąga pępek do kręgosłupa, który utrzymuje prostą postawę, który pomaga nam w wydechu- i dlatego głównymi ćwiczeniami tego mięśnia są postawa i oddech. Trochę to na początku nudne, ale bardzo skuteczne. Gdy potrafisz już pracować poprzecznym to dołączamy pracę z mięśniem prostym (kaloryferkiem) i na koniec ze skosami.

Jak widzisz praca z brzuchem po porodzie jest skomplikowana. Nie wystarczy, a nawet nie powinno się robić klasycznych brzuszków. Cały proces należy przemyśleć i robić pod okiem osoby, która skoryguje napięcia i postawę ciała. Już w pierwszej połowie lipca zaproszę Was na warsztat „Brzuch po porodzie”, gdzie wszystko opowiem, zbadam uczestniczki i zaproponuję postepowanie. Koniecznie śledźcie FizjoLady 😉