Jak pracować z blizną po cesarskim cięciu

13 marca 2022

Jak pracować z blizną po cesarskim cięciu

O konieczności pracy z blizną pisałam wiele razy. To podstawa po każdej operacji. Blizny brzuszne są jednak trochę inne od tych, z którymi pracuje większość fizjoterapeutów. Mam tu na myśli blizny po operacjach ortopedycznych. Tam należy uzyskać pełną ruchomość w stawie, a ruch pomaga w prawidłowym gojeniu blizny. To właśnie ten ruch zapobiega powstawaniu zrostów. W bliznach brzusznych nie mamy takiego zakresu ruchu. Musimy więc pracować z nimi inaczej. Tu tkanki mają być jak najbardziej miękkie i elastyczne. Naszym zadaniem jest doprowadzić do tego, żeby te tkanki przesuwały się po sobie bez przeszkód. Chcemy, żeby nie drażniły zakończeń nerwowych, nie pociągały innych tkanek w ruchu.

Pracę z blizną zaczynamy już na drugi dzień po zszyciu.

Nie dotykamy jednak miejsca zszycia, tylko tkanki dookoła. Pracujemy też w kierunku do blizny, nie chcemy jej rozciągać na tym etapie. To może spowodować jej otwarcie. W pierwszych dniach skupiamy się na dotyku tkanek dookoła zszycia. Wystarczy sam dotyk, punktowo, dookoła blizny.

Następnie, jeśli wszystko ładnie się goi, możesz zacząć przesuwać tkanki w dół. Masujesz powoli przesuwając palec do zszycia. I tak do czasu zdjęcia szwów.

Po zdjęciu szwów możesz rozpocząć rozcieranie tkanek znajdujących się powyżej blizny. Wyczujesz tam sztywniejszy wałeczek. I ten wałeczek rozmasowujesz, na początku bardzo delikatnie, z czasem coraz mocniej. Pamiętaj, żeby nie rozciągać blizny do góry, cały czas pracujemy z ruchem do dołu.

Gdy blizna skórna się wygoi możesz zacząć pracę z tą warstwą. Spróbuj ją przyszczypnąć, z czasem możesz pociągnąć do góry. Szczypiemy wzdłuż blizny, ruchem głaskania do środka. Głaskasz palcami tak, jakbyś chciała przyszczypnąć bliznę.

Podobny ruch możesz wykonać na zewnątrz. Głaskanie z rozciąganiem. Ułóż palce na bliźnie i powolnym ruchem głaskania rozciągaj ją na zewnątrz. Ruch powinien być wzdłuż blizny a nie w poprzek.

Całą bliznę możesz z czasem przesuwać w górę i w dół oraz na boki.

Warto dbać o bliznę. Jeśli robisz to od początku to masz niemal pewność, że nie wytworzą się większe zrosty i kłopoty z nimi związane. Jeśli nie dbałaś o bliznę to mogą, ale nie muszą takie problemy powstać.

Chcesz wiedzieć więcej? Przygotowałam dla Ciebie ebook o pracy po porodzie: https://fizjolady.pl/produkt/ebook-poporodowy/

oraz warsztat, gdzie wszystko pokazuję: https://fizjolady.pl/produkt/warsztat-kobiet/