„Zabawki” w rehabilitacji mięśni dna miednicy.

27 października 2017
Osłabienie mięśni dna miednicy może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji.

Niektóre z nich to wysiłkowe nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy (lub ich wypadanie), zmiany w postawie ciała i związane z tym bóle, większe ryzyko zakażeń itd. Świadomość kobiet wzrasta. Wiele z nas wie, że o mięśnie dna miednicy należy dbać i je ćwiczyć. Często jednak zwracamy się po pomoc dopiero w sytuacji, gdy pojawia się problem – ból w czasie stosunku czy nietrzymanie moczu lub obniżenie macicy. W takich przypadkach rehabilitacja jest konieczna. Czasem kończy się na operacji, po której również należy się rehabilitować. Żeby natomiast takie problemy nie powstały, każda kobieta powinna wprowadzić ćwiczenia mięśni dna miednicy do swojej codziennej higieny, tak jak mycie zębów czy czesanie włosów.

Ćwiczeń tych możecie nauczyć się u terapeuty kobiet.

Taka osoba wytłumaczy Wam gdzie są poszczególne mięśnie, jak je wyczuwać, jak ćwiczyć. Oprócz takich ćwiczeń są też „zabawki”, które mogą Wam pomóc w takich ćwiczeniach – kulki gejszy, stożki dopochwowe, gruszki i baloniki.

Kulki gejszy.

Wiele osób uważa, że kobiety używają ich, żeby sprawić sobie przyjemność. Jest to po części prawda, ale w czasie ćwiczeń z nimi przyjemność nie jest wielka 😉 Za to wyćwiczone mięśnie dają przyjemność nie tylko kobiecie… Umieszczamy je w pochwie i staramy się, żeby nie wypadły – tym samym ćwiczymy mięśnie pochwy i dna miednicy. Do takich ćwiczeń wybieramy produkt medyczny, który powinien być wykonany z odpowiednich materiałów. Plastikowe kuleczki dostępne w sex-shopach nie spełniają tych norm. Polecam zestawy progresywne, czyli takie, w których są kuleczki o różnej wielkości i ciężarze. Zaczynamy ćwiczenia z większymi i lżejszymi, stopniowo przechodzimy do mniejszych i cięższych.

Stożki dopochwowe.

Działają tak jak kulki gejszy, ale różnią się kształtem (trudniej je utrzymać na miejscu). W zestawie są dwa rozmiary stożka i kilka ciężarków. Ciężarki można umieszczać w środku stożków, dostosowując ich ciężar do naszych potrzeb.

UWAGA! Kulki i stożki nie są polecane w przypadku, gdy obniżenie narządów powoduje, że mogą się one zakleszczyć tak, że ich ciężar będzie pociągał szyjkę macicy do dołu pogłębiając obniżanie macicy. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest również wkładka domaciczna, która zwiększa możliwość zakażenia macicy.

Baloniki, np. Epi-no.

Powstały do ćwiczeń pochwy przed porodem. Ja osobiście nie polecam, bo do takich ćwiczeń (moim zdaniem) potrzebna jest gra hormonów, a nie mechaniczne rozciąganie. Można je jednak z powodzeniem wykorzystać do ćwiczeń. Pompujemy do pewnego ciśnienia i na zegarze obserwujemy czy zaciskamy mięśnie odpowiednio mocno.

Educator do ćwiczeń mięsni dna miednicy.

To urządzenie, które pokaże czy ćwiczysz w prawidłowy sposób- po umieszczeniu w pochwie obserwujemy wychylenie patyczka – w dół prawidłowo, do góry błędnie.

Elektrostumulacja.

Zalecana kobietom, które nie są w stanie wyczuć i prawidłowo napinać mięśni dna miednicy. Wykonuje się ją w odpowiednio wyposażonym gabinecie lub w domu po odpowiednim instruktarzu fizjoterapeuty.

Jak widzisz możliwości jest wiele, niestety wyroby medyczne kosztują. Mogą za to być świetnym prezentem od Twojego partnera na np. Walentynki 😉 Co po czasie sprawi Wam obojgu przyjemność, a Tobie pomoże w wzmacnianiu mięśni odpowiedzialnych za kobiecość.