Co ma ortopeda do ciąży…

27 października 2017

Wiele razy słyszałam, że w ciąży do ortopedy należy iść, żeby załatwić sobie cesarkę ;). Co ja myślę o takim załatwianiu sobie i dziecku niebezpiecznej operacji to już wiecie :D. Ale chciałam Wam powiedzieć, że warto jest odwiedzić mądrego ortopedę w ciąży… Albo fizjoterapeutę, ostatecznie podologa.

A dlaczego?

Był taki dzień, w którym przyjmowałam na konsultacje Panie po porodach. Trzy Panie, umówione godzina po godzinie. Pierwsza była Pani po cc z przyczyn medycznych, gdyż dziecko nie wstawiło się w kanał. Zawsze oprócz oglądania blizny i dotykania brzucha, badam też postawę ciała moich pacjentek. Po porodzie dużo rzeczy jest zazwyczaj do korekcji. Widzę, że ma skoliozę, dostrzegam nierówność kończyn dolnych. Taka nierówność, to zazwyczaj sprawa napięcia mięśni, ścięgien i struktur stawów, którą można rehabilitować i wyrównać. Ta sama sytuacja powtórzyła się identycznie u dwóch kolejnych pacjentek. Krótsza noga, rotacja miednicy, skolioza, niewstawione dziecko i cc.

Łapiecie?

Taka sprawa, jak niewyrównane napięcia w kończynach sprawiają, że miednica układa się inaczej. Przez to, napięcia mięśni brzucha są nierównomierne i dziecko nie schodzi główką gdzie trzeba lub cały kanał rodny, razem z mięśniami dna miednicy jest nierównomiernie napięty i poród nie postępuje 🙁

W tym przypadku, na czas trwania ciąży można dać mamie wkładkę lub pomyśleć o tym przed ciążą i wyrównać napięcia. Niestety trwa to sporo czasu, ale da się to zrobić. Sama wkładka pomoże tylko doraźnie. Na dłuższą metę, problem napięć mięśniowych raczej się pogłębi ale w przypadku ciąży pozwoli na wyrównanie napięć w obrębie brzucha i miednicy, a to zwiększy szanse na poród naturalny.

Niestety, dwie z tych trzech Pań były w ciąży u ortopedów, którzy nie widzieli w tym żadnego problemu dla przebiegu porodu. W jednym z tych przypadków było inne wskazanie do cc. Druga Pani marzyła o porodzie naturalnym. Długo próbowała urodzić w ten sposób, niestety poród nie postępował i konieczne było cc.

Na boczne skrzywienie kręgosłupa ma wpływ wiele czynników. Często jest to wynik wady wzroku, w której ustawiamy głowę tak, aby oko lepiej widzące było wysunięte do przodu. Czasem jest to wynik niewłaściwego siedzenia lub noszenia torebki/plecaka na jednym ramieniu przez dłuższy czas.

Dlatego watro dbać o swoje ciało od małego. Warto wyrównywać napięcia mięśniowe w każdym wieku. Warto znaleźć dobrego ortopedę lub fizjoterapeutę, który pomoże nam w przygotowaniu ciała do ciąży i porodu.