Wizyta poporodowa u fizjoterapeuty

17 marca 2022

Wizyta poporodowa u fizjoterapeuty

Taką wizytę uważam za konieczną, nie dla własnej lub cudzej reklamy, ale z doświadczenia. Jak ona wygląda? Co możesz zyskać?

Zawsze na początku oglądam Twoją postawę

W sumie robię to odruchowo cały czas, od wejścia do gabinetu. Widzę jak się rozbierasz, odwieszasz ubrania i siadasz na krześle. Obserwuję sposób siedzenia gdy wypełniamy Twoja kartę. Potem proszę Cię, żebyś stanęła i poruszała się na macie. Ocena całej Twojej postawy jest dla mnie ważna, bo oprócz mięśnie brzucha i dna miednicy mamy bardzo dużo pracy z mechaniką ciała. Bo Twoje ciało zmieniło się w czasie ciąży, teraz trzeba to naprawić.

Dalej badam mięśnie ściany brzucha

Jeśli masz bliznę po cc, to ją oglądam i badam jako pierwszą. Uczę Cię pielęgnacji i mobilizacji blizny. W tym czasie wszystko widzisz w lusterku i razem ze mną wykonujesz różne ruchy. Następnie badamy kresę białą. Nadal oglądasz w lusterku co robię i cały czas tłumaczę Ci jak wygląda Twoje ciało i jak funkcjonuje. W tym momencie ustalamy czy potrzebny będzie taping. Od razu zaznaczam sobie w karcie to, z czym trzeba będzie pracować.

W dalszej kolejności oglądamy (razem) Twoje krocze

Rozbierasz się i siadasz na przygotowanym stole, ja ustawiam lusterko tak, żebyś wszystko widziała. Cały czas opowiadam Ci o tym co będziemy robić. W tym czasie zaglądamy do pochwy i uczę Cię samobadania. Oglądamy też bliznę i w razie potrzeby pokazuję jak ją uruchamiać. Sprawdzamy jak potrafisz napinać i rozluźniać mięśnie. W razie potrzeby korzystamy z emg-biofeedback w celu nauczenia Cię prawidłowego napięcia i rozluźnienia.

Jak już jesteś ubrana to przechodzimy do lustra

Uczę Cię tu korekty postawy, oddechu, pierwszych ćwiczeń. Dalej ustalamy plan działania. Z wieloma paniami kończę współpracę na tej pierwszej wizycie. Są też takie, z którymi muszę spotkać się jeszcze kilka razy, bo mamy trochę rzeczy do wypracowania.

Dlaczego uważam, że taka wizyta jest koniczna po porodzie?

Bo często nie wiecie (pomimo wizyty u ginekologa), że nastąpiło obniżenie narządów lub że doszło do nadmiernego napięcia mięśni. Czasem odczuwacie dyskomfort lub chcecie wiedzieć w jaki sposób wrócić do aktywności. Tego wszystkiego dowiadujecie się na takiej wizycie.

Ile to trwa?

Różnie! Na taką wizytę mam przeznaczoną całą godzinę. Staram się poświęcać Ci tyle czasu, ile tylko potrzebujesz. Jeśli jest taka potrzeba to powtarzam wszystko kilka razy, zawsze wszystko notujemy, dostajesz też dostęp do platformy z nagranymi ćwiczeniami. Nie musisz wszystkiego zapamiętać! Czy warto? Sama oceń.