Rozejście kresy powstaje nie tylko w ciąży!

17 marca 2022

Kresa to wciąż modny temat

Na szczęście coraz więcej kobiet wie, że ją ma i że może dojść do jej rozejścia w ciąży. Ale do takiego rozejście może dojść nie tylko u młodej mamy! Wiedzą o tym np. panowie dźwigający ciężary. Co to jest kresa, kiedy może się rozejść i jak temu zapobiegać?

Już tłumaczę

Kresa to więzadło znajdujące się w ścianie brzucha, w linii pośrodkowej. Jak już kiedyś pisałam, więzadła to niezwykłe struktury naszego ciała. Służą one przytrzymywaniu czegoś w sytuacjach, gdzie mamy taką potrzebę. Na przykład gdy staw ulega nadmiernemu skręceniu czy wyprostowi- wtedy więzadła zabezpieczą przed razem. Musisz jeszcze wiedzieć, że gdy nadużywamy mocy więzadeł to zaczynają się one rozciągać- zobacz na możliwości ruchu tancerzy czy gimnastyków. Oni poświęcili dużo czasu i rozciągali swoje więzadła (i inne struktury), żeby uzyskać takie efekty. Nie piszę tu, że ich ciała to lubią i że powinny mieć takie zakresy ruchomości, bo niestety odbija się to z czasem na ich zdrowiu, ale chcę pokazać jak wiele możliwości ma nasze ciało.

Wróćmy jednak do kresy

Zamyka ona brzuch od przodu, napina się gdy ciśnienie w jamie brzusznej rośnie, jak podczas parcia, robienia brzuszków lub dźwigania ciężarów. Jest bardzo obciążana podczas ciąży i w pierwszych tygodniach po ciąży. I tutaj wiele kobiet już zapomina, że ją ma. Urodziłyśmy dziecko, i zaczynamy szaleć.

Znam wiele przypadków, gdzie tuż po porodzie nie było rozejścia kresy, ale pojawiło się ono po powrocie do ćwiczeń. Jedna moja pacjentka ćwiczyła z trenerem, który nakłonił ją do robienia brzuszków z obciążeniem na klatce piersiowej i tak doszło do rozciągnięcia kresy. Inna pani narobiła sobie rozejścia nosząc nieodkładalne dziecko. W takim przypadku wolałabym chustę. I tutaj uwaga! W pierwszym okresie po porodzie nadal działają hormony, które powodują łatwiejsze rozciąganie tkanek. Pamiętaj o tym. Jeśli tylko jest możliwość nie noś dziecka, nie dźwigaj! Jeśli musisz dźwignąć to nie rób tego gwałtownie.

Kobieta w ciąży i do roku po ciąży musi wstawać tylko bokiem.

Zobacz na filmiki na mojej stronie na fb, pokazuję tam jak to robić. Moim marzeniem jest taka świadomość ludzi, gdzie wstawaliby tak przez całe swoje życie. To zabezpiecza również kręgosłup.

Co jeszcze robić, żeby zapobiegać powstaniu rozejścia kresy? Po pierwsze i najważniejsze to postawa ciała i prawidłowy oddech! Unikanie przeciążania mięśni brzucha, ograniczenie parcia, nie dźwiganie.

Prawidłowe ćwiczenia mięśni brzucha nie wymagają potu, tylko dyscypliny i cierpliwości. Będę o tym pisać, będę pokazywać.

Chcesz wiedzieć więcej? Wszystko w jednym miejscu znajdziesz w Warsztacie dla kobiet: https://fizjolady.pl/produkt/warsztat-kobiet/