Ważne po porodzie drogami natury

12 marca 2022

Co po porodzie naturalnym jest ważne…

Dzisiaj o postępowaniu po porodzie naturalnym, a raczej drogami natury, bo tych prawdziwie naturalnych porodów jest ostatnio nie wiele. Tu największą obawą jest zazwyczaj stan krocza. Jak więc dbać o siebie w pierwszych dniach po porodzie drogami natury?

1. Postaraj się dużo leżeć.

W czasie porodu mięśnie twojego dna miednicy zostały maksymalnie rozciągnięte. Teraz, za sprawą hormonów, ale także dzięki odciążeniu, muszą powrócić do poprzednich wymiarów. Jeśli nie będziesz ich obciążać zajmie to mniej czasu.

2. Chodź wyprostowana.

Nie zgniataj brzucha! To ważna zasada. Spróbuj trzymać go blisko siebie. Nie oznacza to chodzenia na wciągniętym brzuchu na maksa, on musi poruszać się w oddechu, ale nie może też być zupełnie rozluźniony i rozciągnięty do przodu. Zrobisz to ustawiając prawidłowo miednicę. Pozycja z prostym brzuchem dotyczy wszystkiego co robisz- przewijanie, karmienie, sprzątanie…

3. Już kilka godzin po porodzie uruchom mięśnie brzucha w oddechu.

Napompuj brzuch powietrzem (wdech) i wypuść z niego powietrze w wydechu. W czasie wydechu napinaj mięśnie brzucha w ruchu wypychającym powietrze w górę. Gdy podnosisz ciężar zawsze zrób wydech z zamknięciem brzucha.

4. Ćwicz dno miednicy.

Już w pierwszych dniach spróbuj je delikatnie napiąć i rozluźnić. W pierwszym okresie po porodzie napnij je 50 razy dziennie- to mniej niż 5 razy na godzinę. Pamiętaj o rozluźnianiu! Nie siadaj na kółku z dziurką. To nie jest dobry pomysł, żeby po porodzie siadać bez podparcia dla mięśni dna miednicy.

5. Dbaj o bliznę.

To nie tylko przemywanie i wietrzenie, to także uruchamianie jej. Dotykaj okolice blizny już po powrocie ze szpitala do domu. Z czasem, gdy szwy odpadną, masuj ją delikatnie przy okazji każdej wizyty w toalecie- kilkanaście sekund za każdy razem.

6. Kładź się na brzuchu.

Żeby nie zgniatać biustu podłuż pod brzuch poduszkę. Pomoże to w zwijaniu macicy i ułożeniu narządów jamy brzusznej na miejscu. Zacznij od 5 minut, to wystarczy.

7. Sprawy w toalecie robimy na luzie!

Zwłaszcza po porodzie naturalnym. Do siusiu siadamy prosto, rozluźniamy się i czekamy aż wyleci samo- nie przyspieszaj! Tata poradzi sobie z maluchem te kilka sekund dłużej. To są kwestie dosłownie kilku sekund, a leczeni obniżenia narządów może trwać latami. To samo dotyczy defekacji. Kał oddajemy w pozycji kucznej (ustaw stołeczek pod stopami!!!), postaraj się nie przeć.

Co wy na to? Łatwe? Jak dodamy do tego wszystkie emocje związane z opieką nad maluchem to już łatwe nie jest. Warto się jednak starać, bo to ciało masz jedno na całe życie.