Rozejście kresy powstaje nie tylko w ciąży…

Kresa to ostatnio modny temat. Na szczęście coraz więcej kobiet wie, że ją ma i że może dojść do jej rozejścia w ciąży. Ale do takiego rozejścia może dojść nie tylko u młodej mamy… Wiedzą o tym np. panowie dźwigający ciężary. Co to jest kresa, kiedy może się rozejść i jak temu zapobiegać?

Już tłumaczę.

Kresa to więzadło znajdujące się pośrodku brzucha w linii pośrodkowej. Jak już kiedyś pisałam więzadła to niezwykłe struktury naszego ciała. Służą one przytrzymywaniu czegoś w sytuacjach, gdzie mamy taką potrzebę. Na przykład gdy staw ulega nadmiernemu skręceniu czy wyprostowi- wtedy więzadła zabezpieczą przed razem. Musisz jeszcze wiedzieć, że gdy nadużywamy mocy więzadeł to zaczynają się one rozciągać- zobacz na możliwości ruchu tancerzy czy gimnastyków. Oni poświęcili dużo czasu i rozciągali swoje więzadła (i inne struktury), żeby uzyskać takie efekty. Nie piszę tu, że ich ciała to lubią i że powinny mieć takie zakresy ruchomości, bo niestety odbija się to z czasem na ich zdrowiu, ale chcę pokazać jak wiele możliwości ma nasze ciało.

Wróćmy jednak do kresy. Zamyka ona brzuch od przodu, napina się gdy ciśnienie w jamie brzusznej rośnie (jak podczas parcia, robienia brzuszków lub dźwigania ciężarów). Jest bardzo obciążana podczas ciąży… i w pierwszych tygodniach po ciąży. I tutaj wiele kobiet już zapomina, że ją ma. Urodziłyśmy dziecko, i zaczynamy szaleć. Znam wiele przypadków, gdzie tuż po porodzie nie było rozejścia kresy, ale pojawiło się ono po powrocie do ćwiczeń.

Jedna moja pacjentka ćwiczyła z trenerem, który nakłonił ją do robienia brzuszków z obciążeniem na klatce piersiowej i tak doszło do rozciągnięcia kresy. Inna pani narobiła sobie rozejścia nosząc nieodkładalne dziecko (tu wolałabym chustę ) I tutaj uwaga! W pierwszym okresie po porodzie nadal działają hormony, które powodują łatwiejsze rozciąganie tkanek. Pamiętaj o tym. Jeśli tylko jest możliwość nie noś dziecka, nie dźwigaj. Jeśli musisz dźwignąć to nie rób tego gwałtownie. Kobieta w ciąży i do roku po ciąży musi wstawać tylko bokiem- zobacz na filmiki na mojej stronie fb Pokazuję tam jak to robić.

Co jeszcze robić, żeby zapobiegać powstaniu rozejścia kresy?

Po pierwsze i najważniejsze to postawa ciała i prawidłowy oddech! Unikanie przeciążania mięśni brzucha, ograniczenie parcia, nie dźwiganie. Prawidłowe ćwiczenia mięśni brzucha nie wymagają potu, tylko dyscypliny i cierpliwości. Będę o tym pisać, będę pokazywać.