Najważniejsze ćwiczenie!

30 września 2022

Jest jedno ćwiczenie, które każdy człowiek powinien umieć wykonać. Na bazie tego ruchu i pozycji przejściowych budujemy później setki ćwiczeń. Ruch ten przygotowuje ciało do wielu bardziej skomplikowanych ćwiczeń, a jego prawidłowe wykonanie zabezpiecza nasze ciała w czasie wykonywania wielu czynności.

Ok. O jakie ćwiczenie chodzi?

O przysiad! Taki zwykły, niezwykły ruch. Z doświadczenia wiem, że mało kto potrafi zrobić go poprawnie. A ruch ten powinien być wykonywany poprawnie w wielu sytuacjach każdego dnia.

To jak? Uczymy się?

Stań tyłem do krzesła, stopy blisko krzesła, ustawione szerzej niż szerokość bioder (tak będzie łatwiej z równowagą na początek).

Ćwiczenie przysiad

Wyobraź sobie, że chcesz zrobić siku w publicznej toalecie, ale deska jest brudna. No bardzo ci się chce, więc robisz „na Małysza”. Czyli pupa idzie w tył. Nie pomiędzy stopy, tylko do tyłu! To ważne w tym ćwiczeniu.

Ruch przysiadu

Teraz stań znów prosto i poczuj swoje stopy. Czujesz jak są obciążone podczas stania? Tak samo mają być obciążone podczas całego ćwiczenia. Zrobisz to balansując do przodu i do tyłu. Nie istnieje jedna pozycja w tym ćwiczeniu, bo każdy ma inne proporcje ciała. Inaczej też balansujemy z ciężarem, a inaczej bez niego. Uczymy się balansować tak, żeby cała stopa była oparta na podłożu.

Ćwiczenie przysiad krok 2

Zwróć uwagę na kręgosłup. Najłatwiej wziąć kija od miotły i przyłożyć go sobie do pleców. Powinien dotykać kręgosłupa w odcinku piersiowym i krzyżowym, a w odcinku lędźwiowym powinnaś mieć małe wygięcie w przód – nie wielką lordozę, tylko niewielkie wygięcie.

Prawidłowe ustawienie kręgosłupa

Przez cały ruch zachowujemy to ustawienie kręgosłupa. Błędem będzie garb, ale pogłębienie lordozy również prowadzi do uszkodzeń. Ustawienie kręgosłupa regulujesz ruchem miednicą.

Poprawna pozycja kręgosłupa podczas przysiadu

Ostatni punkt do nauki: pilnuj osi nóg. Oś wyznacza środek uda, rzepka w kolanie i kość piszczelowa. Te wszystkie elementy powinny pokazywać w tę samą stronę!

Oś nóg

Schodząc w dół, pilnujemy osi nóg. Zobaczysz to po swojej stopie. Jeśli pięty się podnoszą – to znak, że robisz to źle. W prawidłowym ruchu stopa powinna być cała przylegająca do podłoża.

Stopa w przysiadzie

Sprawdź, czy barki są blisko ciała. W przeciwnym razie, przez siłę grawitacji ramiona będą cię „ciągnąć” i powodować przeprosty w odcinku lędźwiowym. Pilnuj również, aby nie odchylać głowy do przodu.

Dopasowanie barków i głowy w przysiadzie

Pamiętaj, aby wyjść z przysiadu do góry na pełnych stopach. Tak samo na samym dole: do góry w momencie, kiedy zbliżysz się do krzesła. Wykonuj te wszystkie czynności w wolnym tempie, aby oswoić się z poprawnym ruchem!